Naučná stezka Velká kotlina
Popis
Začátek stezky: Karlov – Moravice, odbočka na Slezskou cestu
Konec stezky: Nad Ovčárnou
délka: 6,0 km
typ: Pěší
Začátek naučné stezky je v Karlově pod Pradědem. Zde se nachází nultá zastávka s orientační mapou celé stezky. Trasa dále vede po modré značce směrem na Ovčárnu, kde končí. Line se podél řeky Moravice přes národní přírodní rezervaci Praděd. Na trase je 11 zastávek, týkajících se botaniky, zoologie a geologie. Průvodcem naučnou stezkou je chvostoskok Jesenikia filiformis. Jedná se o nový druh hmyzu, který byl v Jeseníkách objeven.
Naučnou stezku vybudovala v roce 1971 Správa CHKO Jeseníky. V roce 1988 došlo k její obnově. Do dnešní podoby byla převedena v roce 2011. Velká kotlina je řazena mezi přírodovědecky nejcennější lokality ve střední Evropě. V minulosti se zde nacházel opravdový horský ledovec, díky němuž má dnes typický kotlovitý tvar.
Bývá často označována jako “botanická zahrada Jeseníků“. Význam Velké kotliny spočívá zejména v jejím rostlinném a živočišném druhovém bohatství. Najdeme zde tzv. endemity. To jsou takové druhy rostlin, které nerostou nikde jinde na světě. Patří k nim zdejší jitrocel tmavý sudetský (Plantago atrata subsp. sudetica) a hvozdík kartouzek sudetský (Dianthus carthusianorum subsp. sudeticus). Ke kriticky ohroženým rostlinám této rezervace patří škarda sibiřská (Crepis sibirica), hvězdnice alpská (Aster alpinus), ostřice pochvatá (Carex vaginata) a další. Endemickým druhem živočicha, který zde návštěvníci mohou spatřit, je motýl okáč sudetský (Erebia sudetica sudetica), linduška horská (Anthus spinoletta) a myšivka horská (Sicista betulina). Pramení zde 45 pramenů, z nichž nejvodnatější je pramen Moravice.
Adresa
Karlov pod Pradědem
Zobrazit na mapě